Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Klinkierem określamy typ ozdobnej cegły, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego główne właściwości i dlaczego jest obecnie tak chętnie wykorzystywana w pracach budowlanych?

Jakie zalety ma klinkier elewacyjny?

Klinkier to nic innego jak wypalane w bardzo wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy zawilgocenie. Płytki z cegły od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą być użyte między innymi jako cegła na komin czy płytki elewacyjne wewnętrzne. Cegła ozdobna jest stosowana również na naroża, podokienniki, cokoły oraz pozostałe części budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków utrzymanych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na niekorzystne czynniki zewnętrzne – deszcz, śnieg, niską temperaturę czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje pozostaje więc wiele lat w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają również inne atuty – użycie naturalnego surowca sprawia, iż są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz klinkier na elewację

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja zaakcentuje styl, w jakim utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.