Zakup zmywarki – na co warto zwrócić uwagę?

Zakup zmywarki – na co warto zwrócić uwagę?

Zakup zmywarki do domu to niełatwe zadanie. Na rynku bowiem jest wiele różnych modeli różniących się między sobą funkcjonalnością, pojemnością i designem. Jak wśród nich znaleźć najlepszy sprzęt dla siebie? Jak cechy i parametry warto uwzględnić? Poniższy tekst prezentuje praktyczne rady i ułatwia podjęcie decyzji zakupowej. 

Pojemność i montaż

Wybierając zmywarkę do kuchni, należy uwzględnić przede wszystkim jej pojemność, czyli to, ile mieści kompletów naczyń. Za komplet uznaje się:

  • 1 szklankę
  • 1 filiżankę
  • 1 kieliszek do wina
  • 3 talerze: mały duży i głęboki
  • 1 zestaw sztućców: nóż, łyżkę i łyżeczkę.

Najmniejsze modele zmywarek mieszczą 6 kompletów naczyń. Ze względu na niewielkie wymiary są świetnym rozwiązaniem do niedużych kuchni i aneksów kuchennych. Największe modele mogą pomieścić nawet 15 kompletów naczyń i znacznie ułatwiają prace kuchenne w większych gospodarstwach domowych. Poza pojemnością równie ważny jest montaż urządzenia. Zmywarka do zabudowy zapewni spójną kompozycję kuchni, będzie też ciszej pracować. Jej minusem jest jednak utrudniony demontaż np. w przypadku awarii. Zmywarka wolnostojąca pozwala zagospodarować dowolne miejsce. Może być też w wersji kompaktowej, dzięki czemu znajdzie zastosowanie nawet w niewielkiej kuchni. Jednak jej zakup może być utrudniony ze względu na mniejszą liczbę modeli na rynku. Dlaczego warto posiadać zmywarkę w zabudowie?

Praktyczne funkcje i udogodnienia

Dobrej klasy zmywarka jest wyposażona w funkcje i programy, które ułatwiają zmywanie. Wśród nich wymienić można program auto, który oznacza automatyczne dostosowanie parametrów do rodzaju zabrudzeń. Innym praktycznym rozwiązaniem jest program intensywny do mocnych zabrudzeń, które czyszczone są w wyższej temperaturze oraz delikatny przeznaczony do mycia naczyń ze szkła. Do pobieżnego zmywania niezbędny będzie program krótki, zaś wyparzanie niemowlęcych akcesoriów ułatwi program higieniczny.

Wśród funkcji na uwagę zasługuje samoczyszczenie, dzięki czemu z komory usuwane są mikroorganizmy. W dobrych zmywarkach można również znaleźć funkcję opóźnionego startu, czyli możliwość zaprogramowania pracy urządzenia nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Za bezpieczne użytkowanie sprzętu odpowiada zazwyczaj system AquaStop. Oznacza automatyczne odcięcie dopływu wody w przypadku wycieku z węża lub komory. Poza funkcjonalnością i bezpieczeństwem użytkowania warto jeszcze uwzględnić energooszczędność sprzętu. Nowoczesne zmywarki cechuje niskie zużycie wody i prądu, o czym informuje klasa efektywności energetycznej. Dzięki temu nawet częste zmywanie dużej liczby naczyń może być ekonomiczne.