Rzeźby i figury z brązu – postaw w domu, ogrodzie lub na patio

Rzeźby i figury z brązu – postaw w domu, ogrodzie lub na patio

Rzeźba stanowi jedną z pierwotnych metod ekspresji artystycznej. Pierwsze arcydzieła obecne były już w czasach prehistorycznych i nadal są obecne w rozlicznych sferach naszego życia. Widzimy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w świątyniach i w muzeach, ale też w miejscach publicznych: na placach i ulicach, w gmachach firm, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczne, że nie całkiem zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy praktycznie codziennie. W naszym wpisie podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Odlewy artystyczne w przestrzeni ogólnodostępnej

Dzieła rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą wysokie atuty estetyczne i artystyczne, częstokroć bywają przez publiczność traktowane jako tło – na terenach publicznych (chociaż nie tylko) są wszak spotykane wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby ustawiane w przydomowych ogródkach, w parkach bądź na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości miejscowości. Ponad to nierzadko można spotkać je też w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną między innymi w biurach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. W jakich sytuacjach się je zamawia?

Podane wyżej przykłady to przeważnie masywne, nieruchome rzeźby. Jednakże jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to m.in. medale, popiersia wykonywane na zlecenie oraz nagrody na laureatów konkursów. Organizatorzy rozmaitego rodzaju turniejów sportowych lub eventów nie mają z tym problemów, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje dużych kosztów, a ich wykonanie należy po prostu polecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.