Piłki do piłki nożnej, ręcznej i siatkówki – charakterystyka

Piłki do piłki nożnej, ręcznej i siatkówki – charakterystyka

Jeśli chcesz kupić piłki Hummel, koniecznie wejdź na https://sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Mało jest dyscyplin sportowych, które można ćwiczyć bez konieczności zastosowania najróżniejszych akcesoriów. Także w poniektórych dyscyplinach indywidualnych, m.in. tych z obszaru gimnastyki oraz lekkoatletyki, trzeba wyposażyć się w oszczep albo dysk. Jednak najpopularniejszym na całym świecie sprzętem sportowym, spotykanym w setkach sportów drużynowych (ale nie tylko), są piłki. W tym wpisie przedstawiamy charakterystykę trzech piłek stosowanych w sportach uwielbianych przez naszych rodaków.

Czym odróżniają się od siebie piłki do piłki ręcznej, nożnej i siatkówki?

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie sprzęt, który odnaleźć można w pokoju każdego nastolatka, a w ostatnim czasie i niejednej dziewczynki, dlatego że o sukcesie zawodowym w piłce nożnej częstokroć marzą także kobiety. Piłka do “nogi” waży zazwyczaj od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien oscylować w przedziale 68-70 cm. Dawniej piłki te wytwarzano z prawdziwej skóry, dzisiaj stosowana do tego jest przede wszystkim eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno zwano “biedronką” ze względu na specyficzne czarne łatki, które musiały być czytelne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Dziś piłki do „nogi” sprzedawane są w setkach niepowtarzalnych wzorów i kolorów, a wszystkie popularne turnieje futbolowe ma swój unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza niż ta do „nogi”, bowiem jej obwód to między 65 a 67 cm. Jest od niej natomiast znacznie lżejsza – jej ciężar to ledwie 260-280 g. Wewnątrz znajduje się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a osłoną ze skóry (także najczęściej uszytą z eko skóry) mieści się wyściółka z bawełny albo nylonu. Piłki do siatkówki produkuje się w wariancie do siatkówki halowej i plażowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu omawianych, lecz co ważne jej ciężar i wymiary są inne zależnie od tego, przez kogo piłka ma być stosowana. Inne rozmiary mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a piłki o najmniejszych wymiarach dedykowane są dla trenujących dzieci. Wobec tego obwód piłek dla piłkarzy ręcznych to między 46 do 60 cm, a ich ciężar – od 260 do nawet 475 gramów. Dętka tych piłek powinna być nader mocna, zatem zazwyczaj produkowana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia natomiast powinna zapewniać odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport tylko hobbystycznie, czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, opłaca się wykorzystywać sprzęt najwyższej klasy. Zapewni to nie tylko większy komfort w czasie gry – lepsza piłka po prostu wytrzyma także zdecydowanie dłużej.

Siedziba:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]