Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Chcesz zamówić łańcuchy samochodowe? Powinieneś odwiedzić tę stronę

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają najczęściej stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać jazdy po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]