Kantar – co warto o nim wiedzieć?

kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowy

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do profilu i rozmiaru głowy konia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc dobrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach odnajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – np. prawdziwym bądź syntetycznym futrem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo treningów.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i pasują m.in. do trakenów, koni wielkopolskich, arabskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]