Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

domowe przetwory warzywne, kwaszonki

Kiszonki są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to typowo słowiański przysmak, z rzadka napotykany w pozostałych częściach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne lubiane są nie tylko w Europie, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kiszonki słyną ze swoich aspektów prozdrowotnych

Badacze historii uznali, że metoda zabezpieczenia pokarmów przez ich zanurzenie w solance, w soli czy też w zlewie z octu, znana jest ludziom od ponad 4 tysiące lat. Technika ta prawdopodobnie nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której się go zanurza, hamuje rozmnażanie się bakterii powodujących gnicie. Parę wieków wstecz była to perfekcyjna metoda, żeby wydłużyć okres przydatności do spożycia mięsa, warzyw oraz ryb niekiedy o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też przyjęła się tradycja przygotowywania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kiszonki od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Mają one m.in. dużo witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, sporadycznie chorowali na cyngę. Ciekawostką jest, iż w naszym języku kwaszonki z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z ziemniaków czy topinamburu.

Kiszone przetwory warzywne – co się z reguły kisi?

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie w większości zakątków świata, także w USA i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się znaczną popularnością. Jednakże pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem sandwiczy, hot-dogów i burgerów. Nad Wisłą obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. cebulę, pomidory oraz owoce (np. gruszki), a niekiedy nawet ryby.

Ocet i Solanka zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się podstawą albo znaczącym dodatkiem do tysięcy dań lokalnych. Należy wiedzieć, iż smak kiszonek bywa inny w poszczególnych rejonach świata, gdyż jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Stąd ogórek wyprodukowany podług typowej polskiej receptury, miał inny smak niż ten wyprodukowany np. w Chinach.

Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]