PLC

PLC

Sterowniki PLC pozwalają na dokładne zarządzanie działaniem urządzeń przemysłowych. Korzystając z nich jesteśmy w stanie uczynić bardziej skutecznym działanie każdego zakładu, a dzięki możliwości programowania bez problemów dopasować do bieżących oczekiwań.

Jak działają sterowniki PLC?

Cechą, która wyróżnia je na tle zwykłych sterowników jest fakt, iż ich działanie jest zapętlone. Kontroler PLC wypełnia kolejno każdy z rozkazów zawartych w programie, zaś kiedy ten będzie wykonany, ponawia określoną procedurę, skanuje wejścia i eksportuje je do osobnego pliku, a następnie uruchamia wykonywanie kodu jeszcze raz. Języki, służące do pisania programów sterujących działaniem kontrolerów dostarczane są zwykle przez ich wytwórców.

Sterowniki PLC – od lat 60 do czasów obecnych

Wczesne sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Najpierw używane były przez firmy z Ameryki Północnej i RFN, jednak szybko zaczęły być stosowane także w krajach komunistycznych. Pierwsze takie sterowniki zjawiły się w naszym kraju w 1975, a ich regularna produkcja ruszyła pod koniec tej dekady.

Typy sterowników PLC

Najczęściej stosowanym typem sterowników PLC są sterowniki kompaktowe, umożliwiające pracę na pojedynczym module. Poza tym, wytwarza się również sterowniki modułowe wielu rozmiarów oraz urządzenia centralizowane, które tworzą różne podzespoły zarządzane przez centralną jednostkę.

Zalety sterowników PLC

Sterowniki PLC, mimo stosunkowo dużych cen, pozwalają na minimalizację kosztów użytkowania maszyn przemysłowych. Nie są duże, a bardzo zmniejszają niebezpieczeństwo pojawienia się komplikacji.