Jaki serwer www wybrać – własny czy hostowany?

Jaki serwer www wybrać – własny czy hostowany?

To, czy niezawodnie i sprawnie funkcjonować będzie witryna www jest zależne najczęściej od serwera, na którym ją zainstalowano. Istotne są m.in. następujące parametry: poziom zabezpieczeń, rodzaj dysku twardego, stabilność oprogramowania i przepustowość łączy. Jeszcze do niedawna wyjątkowo wiele problemów łączyło się niestabilnym oprogramowaniem – serwery www cyklicznie traciły połączenie z internetem, występowały również błędy ich systemów operacyjnych, w wyniku czego hostowane strony nie były dostępne. Aktualnie takie kłopoty udało się prawie zupełnie usunąć.

Bezawaryjny hosting serwerów

Poprawa standardów hostingu plików była dobrą wiadomością przede wszystkim dla klientów biznesowych. Wydajne działanie firmowej strony www jest bardzo ważne z wizerunkowego punktu widzenia. Klienci, którzy nie mogli za jej pomocą skontaktować się z firmą albo zdobyć niezbędnych wiadomości na jej temat, w większości wypadków wybierali ofertę konkurencji. Sytuacja była szczególnie poważna w przypadkach, gdy hosting serwerów miał nagminnie awarie. Aktualnie poziom awaryjności jest dużo niższy. Jednakże przy wyborze serwera www warto zwrócić uwagę na współczynnik dostępności witryny – powinien on plasować się na poziomie co najmniej 99 procent.

Który serwer www wybrać – własny czy hostowany?

Uruchamiając stronę internetową możemy skorzystać z dwóch rozwiązań: zakupić własny serwer www albo zwrócić się do firmy hostingowej. Pierwsza opcja wymaga posiadania własnego urządzenia, przystosowania do niego pomieszczenia oraz zatrudnienia profesjonalistów, a w przypadku samodzielnej pieczy nad serwerem hostingowym – konkretnych zdolności. W związku z tym z reguły dużo lepszym rozwiązaniem jest hosting www. Tym bardziej, że ceny tego typu usług rozpoczynają się już od 100 PLN za rok.