Jak podzielić pokój?

Jak podzielić pokój?

Przestronne, duże pomieszczenia mają wiele zalet, a przestrzeń open space jest niezwykle modna. Niekiedy jednak sytuacja zmusza nas do szukania sposobów na podział pokoju na dwie części. Powiększenie się rodziny, zmiana pracy na zdalną, chęć uzyskania przytulnego miejsca do spania – jest wiele powodów. Poznaj najlepsze sposoby, jak podzielić pokój, żeby zyskać kącik do pracy, sypialnię, garderobę lub spiżarnię.

Jak podzielić pokój na dwie strefy?

Najłatwiejszym sposobem na podział pokoju na dwa jest wykonanie ścianki działowej, która oddzieli pomieszczenia. Tą metodą można stworzyć funkcjonalną i praktyczną przestrzeń dostosowaną do potrzeb domowników – oddzielić kuchnię od salonu, zaaranżować niewielką sypialnię lub mini gabinet do pracy. Zabieg nie wymaga dużych nakładów finansowych – wystarczy zakup płyt kartonowo-gipsowych, specjalnych stelaży oraz dodatkowych elementów wykończeniowych. Montaż ścianki działowej jest prosty, a w razie potrzeby instalację można szybko zdemontować. Ściana nie musi być nudna – warto pokryć ją wzorzystą tapetą lub wyłożyć modną czerwoną cegłą. 

Podział pokoju na strefy za pomocą mebli

Niestety nie zawsze można sobie pozwolić na wstawienie dodatkowej ściany – często nie pozwala na to układ pomieszczenia lub właściciel mieszkania (jeśli mowa o wynajmowanym lokum). Jak podzielić pokój na dwa bez ściany działowej? Podział pokoju za pomocą mebli to rozwiązanie najczęściej praktykowane wśród rodzin z dziećmi. Kiedy rosnące pociechy potrzebują własnej, prywatnej przestrzeni, rodzice zastanawiają się, jak podzielić duży pokój na dwa w szybki, a jednocześnie niedrogi sposób. Zakup regału lub szafy z drzwiami przesuwnymi to ciekawy pomysł – mebel nie tylko pełni funkcję ścianki działowej, a służy również jako miejsce do przechowywania odzieży, książek, eksponowania zdjęć i pamiątek przywiezionych z podróży lub jako szafka pod telewizor. Po obu stronach regału można umieścić biurka i stworzyć miejsce do odrabiania lekcji, czytania książek i nauki. Wykorzystanie mebli do podziału pomieszczenia sprawdzi się również w salonie, w którym chcemy stworzyć mini gabinet do pracy.

Podział pokoju drzwiami przesuwnymi

Podział pokoju na dwa za pomocą drzwi przesuwnych to bardzo stylowe rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością również w naszym kraju. Na rynku znajdziemy bogaty wybór drzwi przesuwnych w różnym stylu, które z pewnością wpiszą się w wystrój wnętrza i podkreślą jego charakter.

Jak podzielić pokój drzwiami przesuwnymi? Najczęściej stosuje się skrzydła z górną prowadnicą, dzięki czemu drzwi wydają się „płynąć” po podłodze. Można zamontować tylko jedno skrzydło lub zdecydować się na podwójne drzwi przesuwne. Drugie rozwiązanie to ciekawy sposób na to, jak podzielić pokój z jednym oknem i wydzielić w salonie niewielką sypialnię. Całkowicie zasunięte skrzydła pozwalają na odizolowanie się od reszty domowników i zapewniają spokojny sen. W dzień drzwi można rozsunąć i wpuścić do sypialni dawkę naturalnego światła.

Jak przegrodzić pokój za pomocą shuttersów?

Zastanawiasz się, jak przedzielić salon od sypialni? Lubisz niestandardowe rozwiązania, które charakteryzują się oryginalnym designem? Innym rozwiązaniem, które warto wykorzystać, jest podział pomieszczenia za pomocą shuttersów. To modne okiennice wewnętrzne wykonane z drewna lub płyty MDF. Przypominają tradycyjne żaluzje, jednak pod względami praktycznymi i estetycznymi zdecydowanie je przewyższają. Shuttersy są nowoczesne i stylowe, łatwo nimi sterować, a możliwość kupienia ich na indywidualne zamówienie sprawia, że można je łatwo dostosować do zróżnicowanych potrzeb. Regulowane poziome lamele pozwalają też w dowolny sposób dawkować natężenie światła. To dobry sposób na to, jak podzielić pokój na sypialnię i salon, kiedy chcemy uzyskać przytulne miejsce do spania, w którym naszego snu nie zakłóci światło grającego w drugim pomieszczeniu telewizora.

Jak przedzielić pokój zasłoną?

Ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najtańsze, jednak z wielu względów najmniej praktyczne. Zasłona może być tymczasowym sposobem podziału pomieszczenia, np. w przypadku osób, które wynajmują mieszkanie i nie chcą inwestować w dodatkowe meble lub nie mogą postawić ściany działowej. Za pomocą zasłony można wydzielić w sypialni mini garderobę lub stworzyć miejsce do pracy. Kotara może być zamontowana na haczykach przykręconych do sufitu lub zawieszona na karniszu.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, rozważając, jak podzielić pokój na dwa mniejsze, pamiętaj, że strefy można wydzielić również w inny sposób, np. stosując różne wykończenie podłogi. Płytki w kuchni i panele podłogowe w salonie – to jeden z najpopularniejszych przykładów zaakcentowania tego, że jedno pomieszczenie tworzą dwa mniejsze o innym charakterze. Pokój można też podzielić kolorystycznie, np. stosując kontrastowe barwy.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/jak-podzielic-pokoj/