Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Pierwszym oficjalnym aktem w naszym kraju, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ten termin oraz mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według ustawy dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL, ale również tak zwane dane wrażliwe – m. in. informacje o możliwych sprawach sądowych, chorobach oraz religii. O ich ochronę warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich pozyskanie oraz wykorzystanie jest naprawdę łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują tylko danymi ich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dojście również do danych kontrahentów. We obu przypadkach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Okazuje się to naprawdę istotne, bowiem po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić poważne sankcje – nie tylko finansowe, ale w niektórych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Kurs z ochrony danych osobowych – na czym polega

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich specjalistów administrujących takimi danymi – będą to m. in. specjaliści z HR, składnic akt bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się także materiały dydaktyczne, za pomocą których uczestnicy łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują specjalne świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.