Usługi detektywistyczne

Usługi detektywistyczne

Czym zajmuje się detektyw? Ta specjalność rozwija się od XIX wieku, a stosowanie niezwykłych i intrygujących zasad dedukcji odbiło swój ślad w literaturze jak na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa opiera się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z rozumowania logicznego i rozmaitych niejawnych metod dochodzenia. Taka forma dedukcji ma na celu zidentyfikowanie prawidłowych konkluzji w oparciu o dowody, fakty i przesłanki. Prywatny detektyw nawet prowadząc rozpoznanie zdarzenia dla klientów jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą mieć duże znaczenie w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres pracy detektywa

Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, gdzie każda drobna przesłanka czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim wachlarz takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie analizy wiarygodności świadków i aktów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest udowodnić nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przekłamane. Jedynie detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.