Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Dowiedz się, gdzie kupić okna drewniane zabytkowe

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo lepiej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką ozdobą budynków. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, a na ich cenę w dużym stopniu rzutuje także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane według prawa – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samemu z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również uchylane, a to sprawia, iż niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, jaki posiada sporo plusów, jednak wymaga częstej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak ważne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która potrzebuje dużych umiejętności – ten typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już rzadko widywanych, technologii. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]