Przebieg leczenia kanałowego

Przebieg leczenia kanałowego

Złamanie zęba, zapalenie miazgi, daleko posunięta próchnica, martwica lub nieodzowność przygotowania korzenia do protezownia – te stany łączy fakt, iż na ogół w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u wielu pacjentów wywołuje ciarki, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tego rodzaju terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także największych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Wstępny etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i usunięcie z niego zmienionej chorobowo miazgi. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, więc podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie bardzo skutecznego środka znieczulającego. W kolejnym kroku wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to napełnienie kanału zęba metalem szlachetnym, ceramiką, materiałem kompozytowym bądź cementem szkło-jonomerowym.

Znajdź dobrego stomatologa do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się zatem wybrać dobrego stomatologa, który go wykona. Gwarancją tego, że zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Pozwala to lekarzowi na głębokie oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, że dodatkowe zabiegi nie są już potrzebne.