Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Kupno samochodu to spory wydatek – dlatego dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Niezmiernie wysokim ryzykiem jest kupno auta z drugiej ręki – uczciwość ich właścicieli niestety nierzadko bywa na niskim poziomie, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i wiele defektów. Na nieszczęście nie każdy z nas jest w stanie odkryć ewentualne wady przed realizacją transakcji. Sprawdzanie auta przed zakupem warto zatem powierzyć specjalistom.

Sprawdzenie auta przed zakupem – ujawnianie usterek i wad

Sprawdzenie aut używanych jest potrzebne, by przekonać się, iż faktyczny stan techniczny pojazdu jest taki, jak twierdzi jego aktualny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód obejrzy doświadczony, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedającym. W szczególności ważne jest to w przypadku zakupu wozu od pośrednika lub z komisu. Niektóre firmy, by zwiększyć wyniki sprzedaży, mają tendencję do zatajania informacji o rozmaitych wadach i mankamentach, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed kupnem gwarantuje uniknięcie takich pomyłek i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – rejestry i kartoteki

Jednakowo znacząca – a może nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Idzie tu przede wszystkim o dane o ewentualnych wypadkach, w których brał on udział, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Sprawdzenie auta pod tym kątem umożliwia Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich podlega opłacie, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują także dostęp do tej usługi – dzięki niej nie kupimy samochodu pochodzącego z kradzieży i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.