Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]