Kiedy firmy powinny skorzystać z doradztwa personalnego?

doradztwo hr, doradztwo personalne kraków

Część przedsięwzięć zaplanowanych przez dział HR może przekraczać możliwości danej firmy. Kłopot okazuje się szczególnie poważny, kiedy określony projekt dotyczy problematyki dotychczas obcej pracownikom i zakłada wiele zmiennych. Nie bez znaczenia dla efektywności przeprowadzenia całego procesu jest stopień zaawansowania zamierzenia i, w konsekwencji, wiedza wymagana do jego wykonania. W związku z tym w wielu przypadkach niezastąpiona okaże się pomoc zewnętrznych ekspertów, którzy, zależnie od projektu, mogą podjąć się zarządzania całością bądź świadczyć doradztwo w wskazanych fazach projektu. W jakich przypadkach firmy powinny zdecydować się na usługi doradztwa personalnego?

Doradztwo personalne – kierowanie określonymi etapami lub całym projektem

Na pomoc oferowaną w ramach doradztwa personalnego, przedsiębiorstwa decydują się w przeróżnych sytuacjach. Jednym z głównych aspektów takiej współpracy jest badanie poziomu satysfakcji pracowników. By jego wyniki okazały się wiarygodneoraz pomocne przy sporządzaniu strategii, niezbędne jest zastosowanie stosownych metod zbierania informacji oraz ich trafna interpretacja. Poza tym firmy nierzadko zwracają się do konsultanta HR, aby zlecić mu przeprowadzenie różnego rodzaju audytów – przeważnie odnośnie komunikacji wewnętrznej. Jak wcześniej napomknęliśmy, rola konsultanta HR w całym procesie bywa różna. Czasem ma on funkcję project managera, zarządzającego całym procesem od podstaw, w innych przypadkach zaś jest tylko doradcą merytorycznym, zapewniającym kompleksowa pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów.

Doradztwo HR – jak wybrać najlepszego specjalistę?

Skuteczność strategii rozpoczynanych we współpracy z konsultantem HR w głównym stopniu jest zależna od tego, jakie kompetencje posiada wybrany przez firmę specjalista. Podczas poszukiwania konsultanta HR powinno się zwrócić wyjątkową uwagę na jego doświadczenie. Warto przeanalizować to, z jakimi przedsiębiorstwami dotychczas współpracował i, co najistotniejsze, jakie projekty dla nich przeprowadzał.

Jan Kłusak - doradca HR, coach biznesu, psycholog

Mob.: +48 500 456 374
E-mail: [email protected]