Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich największymi atutami są naturalny wygląd oraz względnie łatwa pielęgnacja – implant zęba, a dokładniej jego korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest także mniej uciążliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy czy mostu – nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – etapy terapii

Zabieg wszczepienia implantów zębowych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Równie ważne jest też stosowne nastawienie i opanowanie strachu. Następnie dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. To umożliwia mu odsłonięcie kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To najtrudniejsza część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego praktyki i wyczucia. Precyzja konieczna jest także przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Kiedy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a strach przed bólem

Proces zakładania implantu stomatologicznego rodzi u wielu osób strach przed potencjalnym intensywnym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu i bezpośrednio po nim. Na szczęście lęk ten jest całkowicie bezzasadny. Nowoczesna implantologia korzysta z niezmiernie wydajnych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie podatni na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie eliminującego problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.