Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Na cadxpert.pl znajdziesz więcej szczegółów o drukowanie 3D cennik.

Opcja zamówienia wydruku 3D każdego projektu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu obniża wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest stała produkcja, zazwyczaj decyduje się ona na zakup drukarek 3D i zatrudnienie profesjonalistów do ich obsługi. Jeżeli jednak w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niewielkim nakładzie czy też potrzeba opracowania modelu 3D jest okazjonalna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie planowania działań pojawia się najczęściej pytanie: jak obliczyć cenę wydruku 3D?

Ostateczna cena druku 3D – co na nią wpływa?

Na ostateczny koszt druku 3D ma wpływ mnóstwo elementów. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem stosownym formacie (STL czy też STEP), z pomocą którego można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zlecenia. W wielu przypadkach zlecający opracowuje tylko rysunek projektowy albo prototyp. To sprawia, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z koniecznością przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z wykorzystaniem skanera 3D. Następne czynniki znacząco wpływające na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo ważne jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć procentowe czy pełne wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (np. impregnacji czy wygładzenia).

Jak oszacować koszt druku 3D?

Nie można celnie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu planujemy złożyć zamówienie. W tym celu należy przesłać jej plik do ewaluacji albo, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i szczegółowo przedstawić specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Specjaliści CADXPERT służą także pomocą odnośnie wyboru tworzywa i techniki druku.

Siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]