Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Osłona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto wykona hydroizolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zostawić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale również w przywracaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie adekwatnych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest także gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można określić czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Metody izolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów również warto pozostawić profesjonalistom, bowiem częstym błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) albo wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych własności wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieskuteczna.