Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie części zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.