Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Szukasz szalunków Kraków? Odwiedź ten adres

Szalunki to to konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można także solidnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest użycie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka solidnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są chociażby w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także specjalne podpory i dźwigary. Nieraz zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym dźwigarów, mocowań, a także sklejki.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]