Niezbędne elementy budowlane – szalunki

szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, żeby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ lub drewnianych desek, która po rozebraniu może być wykorzystana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki produkuje się ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję spajają belki, głowice ze aluminium lub stali, narożniki i łączniki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]