Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Dowiedz się, gdzie nabyć dźwigar

Szalunki to konstrukcje niezbędne na wielu budowach. Dzięki nim możliwe jest nadanie konkretnego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, a także przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także niezbędne przy formowaniu sklepień – wtedy ich najważniejszym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania nie byłoby możliwe wzniesienie wielokondygnacyjnego budynku. Dźwigary sprawiają, iż sklepienie nie zapada się kilka minut po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich surowców produkuje się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z jakich drzew produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. Skutkiem tego jego najważniejszą cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość produkcji oraz typ użytych w tym celu surowców. Powinny one być rzetelnie dobrane i sprawdzone pod kątem odporności na znaczne naciski. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich drzew jak olcha, topola, sosna i buk. Ogromnie istotne jest też stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed negatywnym działaniem wody, spoiw i pozostałych ciekłych preparatów używanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które regularnie zajmują się wznoszeniem wielokondygnacyjnych budynków mają własne dźwigary. Ich kupno oraz przechowywanie generuje jednakże pewne koszty. Z kolei przedsiębiorstwa, które sporadycznie podejmują się zleceń tego typu, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, a także innych elementów szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]