Co warto wiedzieć o oknach skrzynkowych?

Co warto wiedzieć o oknach skrzynkowych?

Jeśli szukasz okien skrzynkowych drewnianych, koniecznie sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/.

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Nierzadko zauważyć je można w starych gmachach, wiejskich domkach lub dworkach. Obecnie są one produkowane zwłaszcza z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż użycie tego typu okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz chętniej zakładane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, iż obecne modele są równie funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to swego rodzaju izolacja, która chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko dzielone są na cztery elementów – te górne, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i niegdyś służyły do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w obiektach zbudowanych przed laty – chociażby chatach ceglanych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, powinny być wykonane z właściwego drewna. Dotąd najchętniej wybierano sosnę czy modrzew, jednak od niedawna ich producenci stosują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti są wszak o wiele bardziej odporne na wpływ wody, powietrza oraz ekstremalnych mrozów.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]