Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek

Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek

Dalsze informacje o złocie bulionowym.

Ludzie, którzy zdecydowali się inwestować w złoto mogą robić to na sporo sposobów: nabywać akcje spółek działających na rynku metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, lecz także monet bulionowych.

Co wyznacza faktyczną cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z drugich kruszców, różnią się od nich w kilku aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi wydarzeniami, skutkiem tego ich wygląd niezmiernie z rzadka ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rocznikiem emisji. Warto podkreślić, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje próba oraz waga wykorzystanego do ich bicia metalu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie tylko o wadze 1 uncji

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, jednakże emitenci wypuszczają też monety o wadze 1/10 czy 1/2 uncji złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są najczęściej z 24 karatowego złota, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety, a w konsekwencji redukcję ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie rodzimych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wymienione wyżej Krugerrandy, australijskiego Kangura czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]