Jeszcze czterdzieści lat temu każdy chciał mieć co najmniej parę banknotów dolarowych, ażeby wybrać się na zakupy do Pewexu. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych posiadanie oszczędności w tej walucie było wyznacznikiem powodzenia w życiu zawodowym. Teraz znaczna część internautów zamawia każdego dnia zakupy płacąc w dolarach, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji i opcji międzynarodowej dostawy zamówień z najpopularniejszych globalnych sklepów online. Nic więc dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie budzi już emocji, a nabyć go można również bez wychodzenia z domu, bo od szeregu lat w Polsce funkcjonują kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po nierzadko bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.
Garść informacji o dolarze amerykańskim
Określenie „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Tak zwano czeskie monety o wadze 1 uncji srebrnego kruszcu. I rzeczywiście na początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w pierwszych latach zyskały sobie znaczną grupę przeciwników, pojawiły się dopiero w szóstej dekadzie XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Mało kto wie, że banknoty dolarowe nie są drukowane na papierze, a na mieszance włókien bawełny (ok 75%) oraz lnu (ok 25%) z domieszką kilku innych komponentów, które pozostają utajnione. Nie znaczy to jednakże, iż amerykańskie banknoty są trwalsze – według badań małe nominały krążą w obiegu mniej więcej 5 lat, a banknoty o wartości 100$ – 9-18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które robią z nich materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu blisko 3 dekady, ale są one także zazwyczaj gubione, a notorycznie po prostu wyrzucane. Według analiz taki los spotyka każdego roku blisko 62 mln dolarów w bilonie.
Kantor internetowy – tu sprawdzisz aktualny kurs dolara
Dolar to nazwa kilku walut ale nie przeczmy, że gdy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze dwie dekady temu był najważniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku pomału osłabiał się. Niemniej jednak wymiana dolara wciąż jest ogromna część obrotów na Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość m.in. na stronie kantoru online, w którym kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. Prócz tego, można tam zestawić wartość dolara z aktualnymi kursami innych światowych walut, jak również zobaczyć historyczne notowania jego kursu.
Siedziba:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk
Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail:
[email protected]