Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Skieruj się tu jeśli jesteś zainteresowany systemem SWIFT.

Mimo, że praktycznie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z podstaw wydajnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na świecie wykorzystywane są również różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie jednego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie oraz masa innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]