Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże zalety powodują, że leasing okazuje się świetnym sposobem pozwalającym na zmniejszenie wydatków wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na fakt, iż w naszym kraju ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa także to, że pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez potrzeby ich nabycia. Na jakich zasadach dokładnie jednak polega leasing? O czym należy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?
Zasady leasingu
Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj bywają auta, które budują flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do działania przedsiębiorstwa albo sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu leasingu udostępnione dobra powinny zostać oddane leasingodawcy, a ten najczęściej zbywa je w niskiej cenie.
Doradca wskaże dobry leasing
W ostatnim czasie w naszym kraju pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, że trudno wybrać w tej grupie tę najlepszą – niezbędne w tym celu będą specjalistyczne kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie ma, decydując się na leasing, dobrze zrobimy zasięgając porady fachowca. Przed wyborem leasingu warto zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych oczekiwań i zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.