Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Dowiedz się więcej o Krajowym Systemie e-Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom firm na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej niepoprawnego przeniesienia pól faktur!

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla dostosowanej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu będzie absolutnie klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie których programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą między innymi nie muszą przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system zachowuje informacje o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i VAT. Co istotne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednakże musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]