Urządzenia fizjoterapeutyczne – aparat ultradźwiękowy

aparat ultradźwiękowy, aparaty do ultradźwięków

Obecnie fizjoterapeuci coraz częściej wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 megaherców. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, bo właściwie aplikowane ultradźwięki pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie. Stosuje się je do masażu mięśni, a wytwarzana za ich pomocą wysoka temperatura działa kojąco na tkankę nerwową. Dlatego też masaż ultradźwiękami może być stosowany do łagodzenia bólu, usprawnienia przepływu limfy oraz redukowania napięcia mięśniowego. Wszystko to możliwe jest jednak wyłącznie przy użyciu właściwego aparatu do ultradźwięków.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – sposób działania?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od blisko wieku, bazuje na dwóch rodzajach efektów: termicznych i atermicznych. Te pierwsze polegają przede wszystkim na rozgrzaniu tkanek bogatych w kolagen – stawów, blizn, ścięgien oraz wiązadeł i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do znacznego wysiłku czy też przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych. Z kolei efekty atermiczne mają korzystne oddziaływanie na przepływ płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy.

Aparat do ultradźwięków – przenośny czy stacjonarny?

Funkcjonują dwa typy aparatów do ultradźwięków – stacjonarne i przenośne. Mobilny aparat ultradźwiękowy będzie opcją doskonałą kierowaną do fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów czy też podejmujących ich w wielu placówkach. Jeżeli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – zwłaszcza w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym rozwiązaniem.

Siedziba:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]