Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie jednak, wykorzystując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu lekarz może dotrzeć do głęboko położonych tkanek uzębienia. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często naprawdę złożonych technicznie narzędzi. Których?
Jakimi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?
Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami stomatologa, minimalizując prawie całkowicie ryzyko wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują także specjalne narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie wizyty oraz poprawienie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach jest ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono potrzebne, dobrze wybrać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci piszą w sieci.