Jak walczyć z bólem pleców?

ból kręgosłupa, ból pleców

Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym stopniowo zaczyna być normalnością dla sporej części populacji. Współcześnie nie jest to już przypadłość, z którą mierzą się wyłącznie starsi ludzie. Niska aktywność fizyczna połączona z pracą za biurkiem skutkuje tym, iż bólu tego typu doświadczają też młodsi ludzie.

Co bywa źródłem bólu pleców?

Ból kręgosłupa może wynikać z wielu przyczyn. Jego pojawienie się przykładowo w odcinku piersiowym nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten promieniuje w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także informować o powstawaniu zmian reumatycznych bądź chorób narządów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się między innymi od wykluczenia tego typu źródeł. Tymczasem ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból na wysokości łopatek często jest następstwem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni bądź więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego zazwyczaj z przestawiania obiektów o sporej masie lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, bo ustępuje po odpoczynku, jednak może on być symptomem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból pleców bywa też efektem najrozmaitszych stanów zapalnych bądź obrażeń nieraz tak znikomych, że wspominamy je dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Ból kręgosłupa – co zalecają specjaliści?

Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i należy bezzwłocznie zgłosić się na konsultację z lekarzem. Będzie on w stanie orientacyjnie zidentyfikować typ oraz źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do właściwego specjalisty, który wybierze skuteczną formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. O kręgosłup trzeba dbać zawsze, nawet gdy nie sprawiał do tej pory problemów. Dlatego specjaliści rekomendują utrzymanie odpowiedniej wagi, codzienną aktywność fizyczną oraz pamiętanie o dobrej postawie, m.in. w trakcie pracy przy komputerze. Napięte mięśnie szyi czy pleców można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy, jak również stymuluje krążenie krwi i limfy.

Siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]