Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/ uzyskasz więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie.

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezwykle intymne, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie pewne oznaki choroby, częstokroć wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo różnorodnych symptomów, które niejednokrotnie są lekceważone przez pacjentów w nadziei, że same miną. Na które wobec tego symptomy trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego umówienia się na konsultację z urologiem? Będą to przede wszystkim wszelakie zmiany dotyczące moczu, a więc obecność w nim krwi lub ropy, jego spienienie bądź ciemniejsze zabarwienie, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp i ból pleców bądź podbrzusza. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego panowie powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z podtrzymaniem erekcji, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Trzeba także zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi – codzienność dyżuru urologa – cystoskopia, leczenie wodniaka jądra i skomplikowane zabiegi

Pacjenci na ogół umawiają się do gabinetu lekarza urologii celem przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), konsultacji odnośnie wazektomii, jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także wiele złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]