Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na początku może się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – barwy

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz przybiera purpurowy kolor, niebieski zaś jest wynikiem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Szczególnie dobre efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Często stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków i innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do eleganckich kreacji – świetnie prezentuje się również w pracy. Nie bez znaczenia okazuje się także różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej można wybrać ozdoby do danego stroju.