Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Kup obrączki Kraków.

Dla wielu osób ślub jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a znakiem ich oddania, miłości i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później, o czym jednak mało osób pamięta. I choć uprzednio bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak przykładowo w Wielkiej Brytanii, w Egipcie, we Włoszech czy w Kanadzie, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki razem, jakkolwiek tradycja mówi, iż narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej subtelnym designem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z przeróżnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź czy mosiądz) uosabiające moc uczucia. Dziś do ich wytworzenia wykorzystuje się z reguły platynę i złoto, które są symbolem ufności wobec małżonka. Owszem, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają także nierzadko w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]