Co warto wiedzieć o pierścionkach zaręczynowych?

pierścionki zaręczynowe kraków

Gdy spotkasz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o małżeństwie. Wcześniej jednak następuje ta wymarzony przez wiele pań moment – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – zwyczaj od wielu wieków

Danie ukochanej w prezencie pierścionka to bardzo stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w formie koła, które symbolizuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, że od owego palca biegnie “vena amoris”, a więc żyła wiodąca prosto do serca. Powszechnie przypuszcza się, że tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Na początku sporządzano je ze skóry, z trzciny, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Cennymi pierścionkami ze srebra bądź złota obdarowywano jedynie wtedy, kiedy mężczyźni chcieli ogłosić swoją bezgraniczna ufność do wybranki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, jednak materiały te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich sporządzania zaledwie od kilku stuleci, przy czym znaczący wzrost ich powodzenia można odnotować w XX w.

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście wymarzona biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek z pokaźnym brylantem, jednakże możliwości swobodnego dobierania różnych metali i kamieni są ogromne. Oprócz diamentów wykorzystuje się szafir, rubin bądź topaz. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, a także drewno, niemniej jednak w dalszym ciągu na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i przeróżnych typów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przekonanie, iż mężczyzna powinien wydać na niego przynajmniej dwukrotność swojej pensji. Cena zakupu zależna jest od wielu elementów: wzoru, surowca, liczby karatów czy wykorzystanego kamienia, zatem każdy odszuka piękny, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem miłości oraz zaangażowania, zatem jego cena nie ma wielkiego znaczenia. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej małżonce.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]