Toalety, Help Point, biuro rzeczy znalezionych. Sprawdź, jak poruszać się po lotnisku Balice

Toalety, Help Point, biuro rzeczy znalezionych. Sprawdź, jak poruszać się po lotnisku Balice

Lotnisko Balice, mimo iż stosunkowo małe, jest doskonale wyposażone i przygotowane na różne potrzeby pasażerów. Sprawdź, jak poruszać się po lotnisku Balice i jakie usługi i ułatwienia oferuje podróżującym?

Lotnisko krok po kroku

Terminal w Balicach jest dwupiętrowy, przy czym ostatnie drugie piętro pasażerom udostępnia jedynie taras widokowy. Całość obsługi ruchu pasażerskiego odbywa się na parterze i pierwszym piętrze.

Na parterze terminalu znajdziemy: stanowiska odprawy, nadawania bagażu (dla wylatujących) i jego odbioru (dla przylatujących) i kasę biletową. Na ścianie wejściowej w hali przylotów zlokalizowano również kantor biletowy (czynny codziennie od 07:45 do 1:00 w nocy). Drugi kantor znajduje się w hali check-in i czynny jest również nocą (od 01:30 do 20:15).

Na parterze znajduje się również wejście do sali VIP oraz stanowiska drzemki.

Na pierwszym piętrze lotniska Balice, poza licznymi sklepami i restauracjami zlokalizowano również kaplicę (dostępną przed kontrolą bezpieczeństwa), trzy place zabaw dla dzieci, automaty vendingowe.

Na każdym piętrze znajdziemy:

  • Stoiska gastronomiczne. W sumie lotnisko w Balicach ma ich kilka. Na parterze, przed stanowiskiem kontroli bezpieczeństwa jest ich trzy (bistro na poziomie zero, restauracja Eat&Fly oraz kawiarnia na poziomie +1). Po przejściu kontroli bezpieczeństwa na pasażerów czeka restauracja włoska i regionalna, kawiarnia oraz dwa punkty z przekąskami.
  • Sklepy. Trzy sklepy z pamiątkami i prasą umieszczono przed kontrolą bezpieczeństwa, a cztery po niej. Poza tym na lotnisku znajdziemy sklep z biżuterią, regionalnym delikatesami, odzieżą, zabawkami oraz sklep wolnocłowy. Na poziomie 1 przy przejściu na pociąg umieszczono automat vendigowy z soczewkami kontaktowymi i płynami. Skorzystać z niego mogą zapominalscy pasażerowie jeszcze przed przejściem kontroli bezpieczeństwa.
  • Toalety. Jest ich na każdym piętrze kilka, większość dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponad połowa posiada pokoje rodzinne ze stojakami do przewijania dzieci.
  • Pierwszą pomoc. Jedno stanowisko na parterze i trzy na pierwszym piętrze.

Wszystkie sklepy, toalety i punkty obsługi pasażerów są wyraźnie oznaczone ikonami. Znaki na lotnisku w dość jasny sposób informują pasażerów o tym, gdzie znajdą poszczególne udogodnienia, a jeśli mimo to, nie możemy znaleźć toalety, bramki lub stresy VIP można udać się do Help Pointu (stanowisko pomocy pasażerom) i poprosić o pomoc.

Help Pointy zlokalizowane są na Balicach w strategicznych miejscach – na środku terminalu, po dwa na każde piętro, przy czym na 1 piętrze jeden Help Point znajduje się przed, a drugi za kontrolą bezpieczeństwa.

Dodatkowe usługi na lotnisku w Balicach

Bank znajdziemy na I piętrze. Jest to oddział banku PeKaO S.A. Zwrot VAT dla podróżnych zrealizować można w jednym z kantorów, pamiętając oczywiście o uprzednim uzyskaniu stempla celno – skarbowego na formularzu tax-free.

Biuro rzeczy znalezionych znajduje się na poziomie +1 w terminalu pasażerskim obok Punktu Kontroli Bezpieczeństwa, a zagubienie bagażu można zgłosić w hali przylotów oraz hali ogólnodostępnej na poziomie 0. Miejsce zgłoszenia zależy od tego, jaką linią podróżowaliśmy. Zagubienie bagażu w rejsach międzynarodowych zgłasza się w Welcome Airport Services, a loty bezpośrednie w Aviation Support Poland (Ryanair) i LS Airport Services (pozostałe linie).

Czy na lotnisku w Balicach jest apteka?

Tak, znajduje się ona na poziomie 1, przed kontrolą bezpieczeństwa.

Czy na lotnisku Balice można kupić maseczki medyczne?

Tak. Jeśli nie masz ze sobą wymaganej przez linie lotnicze maseczki jednorazowej, możesz zakupić ją w automacie vendignowym na lotnisku.

Czy na lotnisku Balice można palić papierosy?

Osoby, które jeszcze nie przeszły przez odprawę bezpieczeństwa mogą palić na zewnątrz budynku w wyznaczonych strefach. Po odprawie palić można w jednym z dwóch wyznaczonych miejsc. Dla podróżnych w ramach strefy Schengen miejsce dla palących znajduje się przy poczekalni bramki numer 1, a dla osób podróżujących poza Schengen przy bramce nr 17.

Czy na lotnisku Balice można wydrukować kartę pokładową?

Tak! Na parterze, tuż obok stanowiska pomocy (Help Point), na wprost stanowisk odprawy, znajduje się samoobsługowe stanowisko wydruku, w którym możemy wydrukować kartę pokładową (lub inne potrzebne dokumenty). Koszt wydruku jednej strony to 1 zł. Wydruk zleca się i opłaca online (dzięki temu, że na lotnisku dostępne jest bezpłatne wi-fi, zlecenie wydruku nie sprawia problemów).

Czy na lotnisku Balice dostępna jest woda pitna (bezpłatna)?

Tak, na I piętrze tuż za kontrolą bezpieczeństwa ustawiono dwie fontanny wody pitnej. Można z nich zaczerpnąć wody do pustych butelek.

Co robić na lotnisku Balice, kiedy czekasz na odlot?

Jeśli przyjedziesz na lotnisko zgodnie z zaleceniami, czyli na około dwie godziny przed odlotem, a między odprawą i kontrolą bezpieczeństwa nie będzie kolejek, możesz mieć do dyspozycji nawet godzinę do boardingu. Co robić w tym czasie?

Każdy gate na lotnisku wyposażony jest w poczekalnię z miejscami do siedzenia. Miejsc z reguły wystarcza dla wszystkich pasażerów. Czekając, możesz czytać prasę lub książkę zakupioną w kiosku nieopodal. Przy kilku bramkach umieszczono też specjalne stacje do pracy (stoliki z wyższym krzesłem typu barowy hoker) wraz z gniazdkami AC. Umożliwiają one wygodną pracę w oczekiwaniu na lot.

Mimo tego, że Balice mają stosunkowo mały terminal, w porównaniu do innych lotnisk międzynarodowych, to na jego terenie znajduje się kilka miejsc, w których można wypić kawę lub zjeść coś ciepłego.

Jeśli do odlotu pozostało więcej czasu, warto udać się na taras widokowy zlokalizowany z prawej strony terminalu na 2. piętrze (wjazd ruchomymi schodami).Przypominamy, że najwygodniej dostać się na krakowskie lotnisko samochodem, a na czas podróży pojazdem zaopiekuje się nasz parking przy lotnisku Balice. Serdecznie zapraszamy do współpracy – gwarantujemy atrakcyjne ceny, bezpieczeństwo 24h/7 i pełen profesjonalizm!

Źródło tekstu: https://pandaparking.pl/blog/toalety-help-point-biuro-rzeczy-znalezionych-sprawdz-jak-poruszac-sie-po-lotnisku-balice/