Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Sprawdź, gdzie zaopatrzyć się w silnik DC.

Masa sprzętów, które użytkujemy każdego dnia i bez których mnóstwo czynności stałoby się cięższych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Malutkie bądź ogromne, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a statystyczny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.

Silnik na prąd stały – dokonanie najlepszych naukowców XIX wieku

Rolą silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od prawie dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego użycia w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty czołowych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Edison, Thomas Davenport czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC złożone są ze statora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. Obecnie na co dzień używane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za dużą niezawodność oraz bezszelestną pracę.

Silniki na prąd stały to napęd wielu popularnych urządzeń

Teza, iż silniki prądu stałego są używane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneDC są modułem sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodów, czyli zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie podarujemy też naszym pociechom. Takie silniki napędzają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników na prąd stały używają także hobbyści do tworzenia autorskich modeli z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez trudu można kupić w sklepach dla hobbystów oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od najlepszych światowych marek.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]