Budowa i zastosowanie motoreduktorów

motoreduktory

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe składające się z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je stosuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w licznych funkcjach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, toteż zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą dodatkowo inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na czasochłonne wyliczenia i testy różnych układów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, jak również do niewielkich, średnich albo znacznych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Zastosowanie i warianty motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się różnorodne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, kolejki w parku rozrywki i mieszadła. Szerokie spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, że ilość potencjalnych kombinacji, jakie współcześnie mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]